Bez nich ani rusz

Bez nich ani rusz

Białko to jeden z najważniejszych składników, który niezbędny jest dla prawidłowej pracy organizmu. Białka potrzebne są naszemu ciału do wielu procesów w nim zachodzących, a także budują niektóre jego części. Bardzo ważne jest więc, aby w odpowiedniej diecie znajdowało się obok węglowodanów również białko, którego może nam dostarczyć wiele produktów. Odpowiadają one za transport hemoglobiny we krwi, tworzą i przenoszą sygnały nerwowe, to dzięki nim organizm rośnie i rozwija się, a także cechy płciowe, regulują zachodzące w ciele procesy biochemiczne.


zespół jelita drażliwego

Foto: pixabay.com

Trawienie białkowe zachodzi dopiero w żołądku,…

Trawienie białkowe zachodzi dopiero w żołądku, a odpowiedzialny za to enzym to pepsyna, na poziomie jelita cienkiego są to enzymy trypsyna i chymotrypsyna. Dzięki nim złożone łańcuchy rozkładane są na coraz prostsze, aż do aminokwasów. W czym je można znaleźć. Pierwszym skojarzeniem większości osób będzie zawarte białko w mleku. Ale nie tylko nie jest to jedyne i największe źródło białka, ale nawet nie najlepsze, ponieważ mleko dla ludzi nie jest wcale produktem odpowiednim.

zespół jelita drażliwego

Foto: pixabay.com

Mleko jest bardzo ciężkostrawne, zwłaszcza dla osób dorosłych, a taką jego właściwość zawdzięczamy kazeinie, czyli białku, z którym żołądek ludzki sobie nie radzi, a które jest bez problemu trawione przez cielęta. Jeśli chodzi zaś o inne produkty żywieniowe, które bogate są w białka, to są nimi: jaja, ser, zboża, rośliny strączkowe, mięso oraz… orzechy. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że dużo lepszym pomysłem na dostarczenie organizmowi białka jest zamiana mleka na orzechy właśnie.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>