Czy karmienie piersią wymaga specjalnej diety?

Czy karmienie piersią wymaga specjalnej diety?

Karmienie piersią jest zupełnie wystarczającym sposobem odżywiania niemowlęcia w jego pierwszych miesiącach życia. Zazwyczaj nie wymaga też stosowania specjalnej diety przez kobietę karmiącą, jeśli dziecko rozwija się dobrze i nie cierpi na alergie pokarmowe. Najważniejsze, aby świeżo upieczona mama jadła zdrowo, unikała wszelkich używek i ostrych, pikantnych przypraw.


witaminy na odporność

Foto: pixabay.com

Istnieje wiele mitów na temat różnych potraw…

Istnieje wiele mitów na temat różnych potraw i napojów mających zwiększyć laktację. Tymczasem ilość produkowanego w piersiach pokarmu zależy przede wszystkim od zapotrzebowania. Dziecko samo ustala rytm jedzenia, a także jego ilość. Jeśli jego potrzeby zwiększają się, częściej i dłużej ssa, co powoduje wzrost wydzielania się mleka u mamy. Wskazane jest natomiast wypijanie większej ilości płynów, w porównaniu z okresem przed ciążą.

Pragnienie podczas karmienia piersią jest często bardzo duże i śmiało możemy je zaspokajać niskozmineralizowaną wodą niegazowaną, herbatkami owocowymi i ziołowymi, a także sokami. Nasz jadłospis powinien być bardzo urozmaicony, posiłki lekkostrawne, bogate w witaminy, białko, węglowodany i inne składniki odżywcze. Dieta dla mam karmiących piersią (tutaj) to dieta zdrowa, która odpowiada na potrzeby zarówno mamy, jak i jej dziecka.

Dietetycy zalecają zwrócić uwagę na obecność w naszym codziennym jadłospisie świeżych owoców i warzyw, produktów zbożowych, przetworów mlecznych, mięsa, jajek i ryb. Możemy też sobie pozwolić na drobne przekąski pomiędzy posiłkami, pod warunkiem, że nie będą to słodycze.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>